Review – Genesis Nihon 650NM & 750NM

Scris de: , in categoria: Carcase & Surse, in 2 November, 2026.

Rezultate

 

LOAD5Vsb3.3V5V12VAC / DC PowerPFCEfficiencyFan RPMTemp
10%0.5A1A1A5.3A88.1W0.86784.78%6423.5 °C
4.99V3.34V4.99V12.05V74.7W
20%0.5A1.5A1.5A11.3A169.2W0.90389.27%6525.2 °C
4.98V3.34V4.99V12.04V151.1W
50%0.5A3A3A29A415.4W0.95190.5%107510.4 °C
4.96V3.33V4.98V12.02V375.9W
80%0.5A5A5A46.4A674W0.96889.09%110914.8 °C
4.94V3.32V4.97V11.99V600.5W
100%0.5A7A7A57.4A853W0.97787.67%155113.7 °C
4.92V3.31V4.96V11.98V747.8W
CL10A12A12A0A121.3W0.89481.87%6828.9 °C
4.99V3.32V4.96V12.03V99.3W
CL20A0A0A62.5A851W0.97888.03%151213.7 °C
4.95V3.33V4.98V11.98V749.1W
Overload0.5A12A12A74A1166W0.98584.47%186518.6 °C
4.89V3.29V4.93V11.94V984.9W

 

La 10% incarcare, sursa livreaza 74.7W cu o eficienta de 84.78%, o valoare buna pentru aceasta clasa. Eficienta urca la 89.27% la 20% incarcare si atinge maximul de 90.5% la 50% din puterea nominala. La 80% se mentine la 89.09%, dupa care coboara la 87.67% la sarcina nominala de 750W. Stabilitatea tensiunilor este unul dintre punctele forte ale exemplarului testat. Pe intervalul 10-100%, linia de +12V coboara de la 12.05V la 11.98V, ceea ce inseamna o variatie de numai 0.58% raportata la tensiunea nominala. Pe +3.3V, diferenta este de 0.03V, echivalenta cu aproximativ 0.91%, in timp ce pe +5V variatia se limiteaza la 0.60%. Sunt rezultate foarte bune pentru o sursa din aceasta categorie de pret.

Comportamentul bun se pastreaza si in scenariile de crossload. In CL1 am solicitat cate 12A de pe liniile de +3.3V si +5V, fara incarcare pe +12V, pentru o putere totala de 99.3W. In CL2 am mutat intreaga sarcina pe linia de +12V, solicitand 62.5A. Sursa a livrat astfel 749.1W, cu 11.98V pe +12V, in timp ce liniile minore au ramas la 3.33V si 4.98V.

Profilul ventilatorului este bine adaptat incarcarii. La 10% si 20% functioneaza la numai 642, respectiv 652 RPM, dupa care urca la 1075 RPM la 50% din putere. Pana la 80% incarcare, turatia creste foarte putin, ajungand la 1109 RPM, iar la sarcina nominala ventilatorul accelereaza la 1551 RPM. Turatiile reduse din prima parte a testului se reflecta intr-un nivel de zgomot care nu deranjeaza in utilizarea obisnuita. dT creste de la 3.5°C la 10% incarcare la 10.4°C la jumatate din putere si 14.8°C la 80%. La sarcina nominala, dT scade usor, la 13.7°C, odata cu accelerarea ventilatorului, care ajuta la evacuarea caldurii suplimentare generate de pierderile de conversie.

In testul de overload, Nihon 750NM a livrat 984.9W, cu aproximativ 31% peste puterea nominala, demonstrand o rezerva consistenta de putere. Cu 74A solicitati de pe +12V si cate 12A de pe liniile minore, tensiunile s-au mentinut la 11.94V, 3.29V si 4.93V. Eficienta a coborat la 84.47%, ventilatorul a ajuns la 1865 RPM, iar diferenta de temperatura dintre aerul evacuat si cel aspirat a urcat la 18.6°C.

 

Ripple noise

 

La sarcina nominala am masurat 27.2mV pe +3.3V, 26.8mV pe +5V si numai 19.2mV pe +12V. Rezultatul liniei de +12V este foarte bun, iar toate cele trei rail-uri pastreaza o marja confortabila fata de limitele ATX de 50mV pentru liniile minore si 120mV pentru +12V. Chiar si in overload, la aproape 985W livrati, am obtinut 30mV pe +3.3V, 35.6mV pe +5V si 31.6mV pe +12V. Toate valorile raman sub limitele de referinta. Din punctul de vedere al ripple-ului, Nihon 750NM isi face treaba foarte bine pe intregul set de sarcini testate.

 

LOAD3.3V5V12V
10%13.6 mV10.4 mV9.6 mV
20%15.6 mV14.8 mV11.6 mV
50%17.6 mV17.6 mV12.8 mV
80%23.2 mV21.6 mV14 mV
100%27.2 mV26.8 mV19.2 mV
CL128.2 mV28.2 mV13.2 mV
CL212 mV15.2 mV26 mV
Overload30 mV35.6 mV31.6 mV

Comentarii

Lasa-ne un comentariu: