Arctic Cooling Accelero Xtreme 4870X2
Artic Cooling extinde gama de coolere destinate placilor video cu un model nou, din gama Accelero Xtreme si anume un model destinat placilor Radeon 4870X2. Acesta pastreaza designul tipic seriei Accelero Xtreme si este alcatuit din 8 heatpipe-uri din cupru (cate 4 pentru fiecare GPU) si lamele din aluminiu, si cantareste 680g . Pachetul contine si radiatoarele necesare racirii memoriilor, iar heatsink-ul poate fi achizitionat cu pasta termica MX-2 preaplicata.
De disiparea caldurii se ocupa 3 ventilatoare de 92 mm cu turatia cuprinsa intre 1000 si 2000 RPM, controlate prin PWM. Air flow-ul maxim declarat este de 81 CFM, iar caldura maxima disipata 320 Watti.
Ca un avantaj, desi la prima vedere pare mare (295L x 96 W x54H), coolerul poate fi folosit in configuratii CrossFire, oferind un nivel de zgomot redus si o racire superioara celei stock.
Cu un pret recomandat de 53,95 de euro fara TVA, nould model al celor de la Arctic Cooling promite sa ofere temperaturi scazute dar si un nivel de zgomot redus pentru una dintre cele mai indragite placi video, 4870X2. Singurul aspect negativ al acestei lansari este faptul ca vine putin prea tarziu, cu 1-2 luni inainte de aparitia pe piata a unor noi generatii de placi grafice.
Comentarii



Ieri am trimis un mail la info@arctic-cooling.com si am intrebat cand este disponibil acest cooler.
“Hello. My name is Adrian Solomon, I own a Radeon 4870×2 and i am really looking forward for the Accelero Xtreme 4870×2. I saw that the release date was scheduled in March but i still could not find this cooler in any shop around the whole world. I previously owned a Accelero Xtreme 8800 and it was great. Eazy to mount, silent, and the most important extremely performant. So please give me an aproximate release date of the Accelero Xtreme 4870×2.
Thank you kindly.
Dear Sir,
unfortunately we have a delay for this cooler, it will be available in the market from end of May.
Best regards / Mit freundlichen Grüßen”
Deja suntem in iulie…. se mai stie ceva de acest cooler?
Nu stiu ce se stie pe la noi, dar produsul este lansat oficial pe site-ul producatorului.
http://www.arctic-cooling.com/catalog/product_info.php?cPath=2_&mID=244
De ce nu ajunge in Romania odata !!!!
Cele mai recente stiri
Computex 2026 – Thermal Grizzly
Scris in 14 June, 2026.
Computex 2026 – Implementari NVIDIA RTX Spark
Scris in 14 June, 2026.
Computex 2026 – GIGABYTE – Componente
Scris in 14 June, 2026.
Computex 2026 – G.Skill
Scris in 14 June, 2026.
Computex 2026 – MSI – Componente
Scris in 14 June, 2026.
Computex 2026 – Seasonic
Scris in 14 June, 2026.
Computex 2026 – Noctua
Scris in 14 June, 2026.
Computex 2026 – ASRock – Surse, AIO-uri si monitoare
Scris in 13 June, 2026.
Computex 2026 – NVIDIA
Scris in 13 June, 2026.
Computex 2026 – be quiet! – Surse si racire
Scris in 13 June, 2026.
Syndication
Viziteaza-ne pe Facebook
Urmareste-ne pe Twitter
Vezi ce facem pe YouTube