Sony VAIO ZVPC-Z13Z9E/X
Observam mai jos exact care sunt componentele ce fac din Z-ul Sony o adevarata bestie. In primul rand notebook-ul este bazat pe procesorul i7 640M (2 nuclee, Hyper Threading, 4MB Cache L3) ce functioneaza la o frecventa de 2.80GHz si care poate atinge prin Intel Turbo Boost 3,46GHz, fiind deservit de 6GB memorie DDR3. Pana acum pare interesant, insa partea care ne-a dat pe spate abia urmeaza: stocarea. Aceasta se realizeaza prin instalarea a 4, da ati citit bine 4, SSD-uri montate in RAID 0. Este vorba despre doua PCB-uri suprapuse, care contin 4 controller-e Samsung, un controller RAID si 16 IC-uri de 16GB, adica o solutie foarte performanta lucrata ca la carte (4 IC-uri per controller). Cu o asemenea solutie micul VAIO Z ar putea sa tina piept la anumite capitole nu numai unui desktop de varf, dar chiar si unor workstation-uri serioase. Ecranul e o alta chestie care ne-a dat pe spate, este bazat pe tehnologie LED pentru iluminare si masoara 13,1 inch, putand reda o rezolutie full-HD (1920×1080). Este surprinzator micul ecran, ati crede ca la rezolutia redata face ca totul sa para prea mic si ca totul e greu de vazut; foarte departe de adevar, dupa cum stim cu totii Sony stie sa faca ecrane LCD, si cele implementate pe seria VAIO sunt unele dintre cele mai reusite, avand o claritate, un contrast, o luminozitate si o coloristica pe care greu, daca nu chiar imposibil, o puteti regasi la orice ecran de laptop. Datorita acestor aspecte nimic nu este neclar, vizibilitatea e optima, astfel incat sa putem lucra linistiti, sa putem sa viziona filme sau sa navigam pe Internet. Va las sa lecturati in continuare lista completa de specificatii:
Si pentru ca de pe afara arata foarte bine, ar fi cazul sa ne bagam putin si nasul interior.
Comentarii
Domnu, matale faci misto de noi? 😀
SSD RAID 0 si I7 640… beat that apple!=))
Totusi sa nu dispui de unitate optica la un laptop este un pacat capital.
Ca fapt divers:
http://pix.imagehut.net/i/0/gZnRpRqE/01055587038507097175.png
imi place foarte mult cum arata 😀
este chiar genul meu :X
ma mai gandesc daca o sa-l problez sau nu…
ceea ce ma intereseaza mai nou la un laptop este designul:))
mda.. avand in vedere ca toate`s bune mai nou.
asta imi place ca e compact 😀
frumos laptop 😛
Doresc si eu unu la fel, foarte reusit.
frumos … tot ma bate gandul sa imi iau un laptop … dar inca inspectez piata;))
@Laur: Mai documenteaza-te. Sony a lansat Chicklet prin 2003, Apple la 6 luni dupa…
Da’ daca spui tu …:-)
In mod cert, in 2003-2004 Sony avea tastatura izolata pe X505…
http://topnews.co.uk/215194-sony-s-late-vaio-x505-had-many-specs-similar-apple-s-new-macbook-air
http://www.theregister.co.uk/2003/11/14/sony_launches_0_4in_thick/
Am auzit numai cuvinte de lauda despre el, chiar este asa bun ?
Super Laptop
@ Bipbip, Probabil nu ai citit cu atenţie postul meu. Se mai întâmplă.
un laptop de top !
Dar intr-adevar pretul ii lasa pe multi doar cu visul 🙁
Cum se comporta noul Sony vs Alienware M11X ?
Alienware-ul are ecran de 11 inch si cantareste 2 kg, in timp ce Sony-ul are ecran de 13 inch si cantareste 1.4 kg. Aspectul depinde de gustul fiecaruia, in schimb mie personal M11x mi se pare urat 🙂