Gigabyte GTX 550 TI OC- Studiu de overclocking
METODOLOGIE
Sezonul rece s-a incheiat iar ambientul mare nu permite obtinerea unor frecvente foarte mari chiar daca racirea folosita este una performanta. Ca de obicei, avem mai multe etape in care frecventele vor fi crescute progresiv, urmarind scalarea cu racirea sau voltajul. Ultima etapa este cea mai importanta, frecventele fiind cele mai mari datorita folosirii voltajului maxim cu care placa scaleaza.
ETAPA I
- frecvente stock – 970 MHz GPU /1050 MHz GDDR5
- racire stock
- turatie auto
- voltaj default – 1125 mV
- 23c ambient
- 4000 Mhz cpu
ETAPA II
- 1070 MHz GPU /1150 MHz GDDR5
- racire stock
- turatie 100% (2100rpm)
- voltaj – 1150 mV
- 23c ambient
- 4500 Mhz cpu
ETAPA III
- 1120 MHz GPU/ 1250 MHz GDDR5
- Thermalright Spitfire
- 1700rpm (140mm)
- voltaj – 1200 mV
- 23c ambient
- 5000 Mhz cpu
ETAPA IV
- 1150 MHz GPU (max)/ 1250 MHz GDDR (max)
- Thermalright Spitfire
- 1700rpm (1400mm)
- voltaj – 1.28 mV max
- 17-19c ambient
- 5500 Mhz max cpu
Software folosit:
- 3DMark 2003
- 3DMark 2006
- 3DMark 2011
- 3DMark Vantage
- Far Cry 2
- Aquamark
- Crysis Warhead
- Aliens vs Predator v1.3
- Metro 2033 v1.2 bench
- Furmark 1.8.2
- Windows 7 x64 Ultimate
- Windows XP pro 32bit
- ROG CPU-Z 1.57.1
- GPU-Z 0.51
- MSI Afterburner 2.1 beta 7
- Nvidia ForeceWare 267.59
- Nvidia inspector 1.9.5.5
Comentarii




Sincer nu ma asteptam sa fie chiar asa o mare dezamagire placa 🙁
Sunt intr-un total deacord cu Scarfy, nvidia cel putin pe mine m-a dezamagit putin…
Placa ar fi interesanta totusi si chiar ma gandeam sa ma indrept catre una ca asta, la ce jocuri joc eu e mai mult decat suficient. Problema ar fi ca este cam exagerat de scumpa fata de ce stie sa faca. Cu 650lei cred ca pot lua ceva de la AMD mult mai performant, chiar si de la nVidia.
Felicitari pt teste!!
Intr-un fel ma bucur cand nVidia da buleala, desi am placa nvidia in calculator.
De ce ? Mai mult market share pentru AMD pe partea video conteaza pentru supravietuirea lor…tinand cont ca pe partea de procesoare Intel ii toaca grav.
Intr-adevar, placa e prea scumpa pentru ce ofera.
@ Georgia
Tare asta cu “buleala”, o sa vezi ca acest atribut e comun seriei impare Nvidia – 550/570/590, este foarte posibil ca echipa principala Nvidia sa fi fost plecata in concediu.
Chiar ca este dezamagitor. Nu ma asteptam sa fie atat de scumpa. Nu merita.
Pingback: HD 6770 vs GTX 550 Ti - My Garage
Cele mai recente stiri
Computex 2026 – Thermal Grizzly
Scris in 14 June, 2026.
Computex 2026 – Implementari NVIDIA RTX Spark
Scris in 14 June, 2026.
Computex 2026 – GIGABYTE – Componente
Scris in 14 June, 2026.
Computex 2026 – G.Skill
Scris in 14 June, 2026.
Computex 2026 – MSI – Componente
Scris in 14 June, 2026.
Computex 2026 – Seasonic
Scris in 14 June, 2026.
Computex 2026 – Noctua
Scris in 14 June, 2026.
Computex 2026 – ASRock – Surse, AIO-uri si monitoare
Scris in 13 June, 2026.
Computex 2026 – NVIDIA
Scris in 13 June, 2026.
Computex 2026 – be quiet! – Surse si racire
Scris in 13 June, 2026.
Syndication
Viziteaza-ne pe Facebook
Urmareste-ne pe Twitter
Vezi ce facem pe YouTube