Review – GIGABYTE Radeon RX 9070 GRE Gaming OC 12G

Scris de: , in categoria: Featured Articles, Placi video, in 2 June, 2026.

Consum, temperaturi, nivel de zgomot

 
Aparatul pentru masura consumului la priza indica un maxim de 387W trasi din priza, iar PCAT-ul ne indica un consum maxim de 332W si o medie de 279W. Practic, avem de-a face cu un consum mediu cu 23W mai ridicat fata de RX 9070, desi aceasta are mai multe unitati CU active.

Sistemul de racire este reglat extrem de agresiv, GIGABYTE Radeon RX 9070 GRE Gaming OC 12G fiind cea mai galagioasa placa din testele noastre (45.1dB), dar chiar si asa nucleul grafic atinge o temperatura cu un grad mai ridicata (61 oC) decat RX 9070 in aceeasi implementare Gaming OC.

 

Comentarii

6 comentarii la: Review – GIGABYTE Radeon RX 9070 GRE Gaming OC 12G

  1. Doru a scris pe:

    Chiar era nevoie de o placa intre 9060XT si 9070? Sau un motiv sa se mai scumpeasca 9070 si 9070XT?

  2. Monstru Post author a scris pe:

    Era nevoie…doar ca la alt pret…

  3. Doru a scris pe:

    Si au aparut si pe meleagurile nostre. 3000 lei. Sunt curios cine o sa cumpere, in afara de neavizati.

  4. Monstru Post author a scris pe:

    Epic….

  5. Alex a scris pe:

    Sincer nici nu stiu de ce v-ati agitat cu placa asta, puteati linistiti sa nici n-o testati

  6. Monstru Post author a scris pe:

    Eu nu vad lucrurile asa… preturile se mai schimba… testele raman 🙂 Da, in momentul asta nu are nici un rost placa asta, la pretul asta. Dar mai incolo, cine stie…

Lasa-ne un comentariu: