Review – GIGABYTE Radeon RX 9070 GRE Gaming OC 12G
Consum, temperaturi, nivel de zgomot
Aparatul pentru masura consumului la priza indica un maxim de 387W trasi din priza, iar PCAT-ul ne indica un consum maxim de 332W si o medie de 279W. Practic, avem de-a face cu un consum mediu cu 23W mai ridicat fata de RX 9070, desi aceasta are mai multe unitati CU active.
Sistemul de racire este reglat extrem de agresiv, GIGABYTE Radeon RX 9070 GRE Gaming OC 12G fiind cea mai galagioasa placa din testele noastre (45.1dB), dar chiar si asa nucleul grafic atinge o temperatura cu un grad mai ridicata (61 oC) decat RX 9070 in aceeasi implementare Gaming OC.
Comentarii




Chiar era nevoie de o placa intre 9060XT si 9070? Sau un motiv sa se mai scumpeasca 9070 si 9070XT?
Era nevoie…doar ca la alt pret…
Si au aparut si pe meleagurile nostre. 3000 lei. Sunt curios cine o sa cumpere, in afara de neavizati.
Epic….
Sincer nici nu stiu de ce v-ati agitat cu placa asta, puteati linistiti sa nici n-o testati
Eu nu vad lucrurile asa… preturile se mai schimba… testele raman 🙂 Da, in momentul asta nu are nici un rost placa asta, la pretul asta. Dar mai incolo, cine stie…
Cele mai recente stiri
Computex 2026 – Thermal Grizzly
Scris in 14 June, 2026.
Computex 2026 – Implementari NVIDIA RTX Spark
Scris in 14 June, 2026.
Computex 2026 – GIGABYTE – Componente
Scris in 14 June, 2026.
Computex 2026 – G.Skill
Scris in 14 June, 2026.
Computex 2026 – MSI – Componente
Scris in 14 June, 2026.
Computex 2026 – Seasonic
Scris in 14 June, 2026.
Computex 2026 – Noctua
Scris in 14 June, 2026.
Computex 2026 – ASRock – Surse, AIO-uri si monitoare
Scris in 13 June, 2026.
Computex 2026 – NVIDIA
Scris in 13 June, 2026.
Computex 2026 – be quiet! – Surse si racire
Scris in 13 June, 2026.
Syndication
Viziteaza-ne pe Facebook
Urmareste-ne pe Twitter
Vezi ce facem pe YouTube