DDR4 round-up: ADATA, Avexir, Corsair, GSkill, HyperX, Panram si Team Group
Performanta sau placebo?
Tot am vorbit pana acum de frecvente si latente dar nu ne-am intrebat si la ce ne folosesc. Mai exact cat este impactul frecventei in performanta atunci cand vorbim de 3DMark, jocuri sau aplicatii 2D. Pentru a afla acest lucru am setat procesorul la 4088MHz, NB-ul la 3576MHz si, folosind acelasi kit de memorie, am testat o serie de aplicatii cu frecventa DDR4 fixata la: 3400MHz (16-16-16-16 1T), 3065MHz (15-15-15-15 1T) si 2810MHz (14-14-14-14). Singurul lucru modificat a fost divizorul de memorie si latentele. Placa video folosita a fost Sapphire Tri-X R9 290X 8GB GDDR5 OC al carei review il puteti gasi aici.
Privind rezultatele de mai jos se poate observa faptul ca diferentele de performanta sunt minore, lucru de inteles pentru ca concomitent cu scaderea frecventei am strans si latentele. Latimea de banda masurata cu AIDA64 creste odata cu marirea frecventei. O frecventa de 3000MHz cu latente 15-15-15-15 1T ar trebui sa fie suportata de majoritatea kiturilor high-end de pe piata, ceea ce ar trebui sa ofera o latime de banda arhisuficienta pentru platforma X99, mai ales ca avem de-a face cu o arhitectura quad-channel.
- DDR4-3400 16-16-16-16 1T
- DDR4-3065 15-15-15-15 1T
- DDR4-2810 14-14-14-14 1T
Comentarii












Excelent articol!
Punct de plecare pentru cei ce trec de la ddr3 la ddr4.
Mersi Darco! A fost ceva de munca dar ma bucur sa vad ca a meritat 🙂
Foarte bun articol! Felicitari pt. munca depusa. Asteptam Skylake sa ne arate ce stie 🙂
Multumesc pt articol,foarte interesant.
Matei, e posibil sa primim un “update” la articol cu comportamentul memoriilor pe noua platforma? Avand in vedere ca noile kituri care apar pe piata vin cu frecvente default mult mai mari ca pana acum, banuiesc ca ar fi ceva interesant de vazut.
Urmează testul timpului :p
Good job Matose
Salutare, ma poate ajuta cineva va rog?
Momentan detin un 2600K si 16GB DDR3 dual.ch (2×4 Corsair LP si 2×4 Kingmax Nano)
Pt viitorul upgrade, as vrea sa trec la 2011-v3 si motherboard quad.channel, insa din motive de pret, as dori sa cumpar:
http://www.mindfactory.de/product_info.php/16GB-Corsair-Vengeance-LPX-schwarz-DDR4-3000-DIMM-CL15-Dual-Kit_1012401.html
>>> 2 kituri Dual.Ch a cate 16 GB
Intrebarea este daca vor fi compatibile cu placa de baza aceste placute dual.ch si vor lucra ca RAMul quad.ch nativ.
Mersi anticipat.
Pingback: DDR4 round-up: ADATA, Avexir, Corsair, GSkill, HyperX, Panram si Team Group
Cele mai recente stiri
Computex 2026 – Thermal Grizzly
Scris in 14 June, 2026.
Computex 2026 – Implementari NVIDIA RTX Spark
Scris in 14 June, 2026.
Computex 2026 – GIGABYTE – Componente
Scris in 14 June, 2026.
Computex 2026 – G.Skill
Scris in 14 June, 2026.
Computex 2026 – MSI – Componente
Scris in 14 June, 2026.
Computex 2026 – Seasonic
Scris in 14 June, 2026.
Computex 2026 – Noctua
Scris in 14 June, 2026.
Computex 2026 – ASRock – Surse, AIO-uri si monitoare
Scris in 13 June, 2026.
Computex 2026 – NVIDIA
Scris in 13 June, 2026.
Computex 2026 – be quiet! – Surse si racire
Scris in 13 June, 2026.
Syndication
Viziteaza-ne pe Facebook
Urmareste-ne pe Twitter
Vezi ce facem pe YouTube