GPU-ul Tonga isi incepe aventura cu o performanta impresionanta in 3DMark Vantage preset-ul Extreme, depasind Radeon R9 280 cu peste 1100 puncte. In scenariul Performance, R9 285 ramane marginal in spatele lui R9 280.
Un articol foarte bun, felicitari! L-am citit cu mare placere!
sorinsandel a scris pe:
Frumos, as mai fi vrut un competitor in grafice, un 290.
In rest e f. bine. Multumiri
coconel a scris pe:
Apreciez articolul, fiind foarte bine documentat si cu benchmark-urile scurte si la obiect.
Placa insa pare un inlocuitor slabut al lui 280/7950. AMD nu a facut altceva decat sa incerce o crestere de profit, scazand costul de productie, un 280 fiind clar mai scump de produs decat acest 285. Privarea de 1 gb de ram dar si reducerea serioasa a latimii de banda imi lasa un gust amar. La momentul actual sunt deja multe jocuri al caror consum de memorie video sare de 2 gb. Iar asta e o problema pentru acest Tonga, mai eficient ca GPU dar per total mai slaba ca si placa, fata de batranul 7950/280.
Adrian a scris pe:
Din cate stiu 760 Ti este “OEM only” si un rebadge 670, placa putin mai performanta decat varianta non-Ti.
Nu imi dau seama daca in articol s-a gresit denumirea GTX-ului sau daca intr-adevar s-a folosit un 760 Ti, caz in care nu prea ii vad rostul. Mai degraba as fi fost interesat de o comparatie cu 760, care momentan este competitorul direct de la nVidia.
Un articol foarte bun, felicitari! L-am citit cu mare placere!
Frumos, as mai fi vrut un competitor in grafice, un 290.
In rest e f. bine. Multumiri
Apreciez articolul, fiind foarte bine documentat si cu benchmark-urile scurte si la obiect.
Placa insa pare un inlocuitor slabut al lui 280/7950. AMD nu a facut altceva decat sa incerce o crestere de profit, scazand costul de productie, un 280 fiind clar mai scump de produs decat acest 285. Privarea de 1 gb de ram dar si reducerea serioasa a latimii de banda imi lasa un gust amar. La momentul actual sunt deja multe jocuri al caror consum de memorie video sare de 2 gb. Iar asta e o problema pentru acest Tonga, mai eficient ca GPU dar per total mai slaba ca si placa, fata de batranul 7950/280.
Din cate stiu 760 Ti este “OEM only” si un rebadge 670, placa putin mai performanta decat varianta non-Ti.
Nu imi dau seama daca in articol s-a gresit denumirea GTX-ului sau daca intr-adevar s-a folosit un 760 Ti, caz in care nu prea ii vad rostul. Mai degraba as fi fost interesat de o comparatie cu 760, care momentan este competitorul direct de la nVidia.
Cele mai recente stiri
Computex 2026 – Thermaltake
Scris in 11 June, 2026.
Computex 2026 – ARCTIC
Scris in 11 June, 2026.
Computex 2026 – Biwin & Origin Code
Scris in 11 June, 2026.
Computex 2026 – Sharkoon
Scris in 11 June, 2026.
Computex 2026 – FSP
Scris in 11 June, 2026.
Computex 2026 – NZXT
Scris in 10 June, 2026.
Computex 2026 – Alphacool
Scris in 10 June, 2026.
Computex 2026 – Synology
Scris in 10 June, 2026.
Computex 2026 – GIGABYTE – Sisteme si monitoare
Scris in 10 June, 2026.
Computex 2026 – MSI – Monitoare, periferice si sisteme
Scris in 10 June, 2026.
Syndication
Viziteaza-ne pe Facebook
Urmareste-ne pe Twitter
Vezi ce facem pe YouTube